Při objednávkách nad 3000 CZK poštovné zdarma.

Nové ledvinky

 S Honzou jsem vždy tvořil nerozlučnou dvojku. Někdy jsme podnikali věci, které by nám rodiče neodsouhlasili. Jeden bláznivý nápad a může být poznamenán celý zbytek života!
          Už předem jsem Honzovi slíbil, že se v létě zúčastníme akce „Benátská noc“. „Bude to paráda. Suprově zapaříme!“ „Jasně,“ hned jsem souhlasil. Naskytla se přece možnost, jak si pořádně užít. V sobotu ráno jsme tedy vyrazili do Liberce. Já řídil svůj nový vůz, na který jsem byl patřičně pyšný. V návalu emocí nikdo neřešil, jak se dostaneme domů, i když každý tušil, že bez alkoholu se neobejdeme. Celý večer pro nás znamenal téměř sedmé nebe. Skvělá hudba hrála ze všech pódií, kapely se střídaly jedna za druhou, trsali jsme a kolem nás se točilo plno krásných a sexy holek a nechyběl ani alkohol. V pozdních večerních hodinách padla zčistajasna osudová sázka mezi Honzou a místním frajerem Petrem. „O co, že odtud za pět minut nedojedeš na Dlouhé Mosty!“ „Za basu piva to zvládnu!“ zněla moje odpověď. „Tak se ukaž, Hodkovičáku!“ odvětil Honza. Sedl jsem si za volant odhodlán vyhrát. Honza seděl na straně spolujezdce a Petr na sedadle za mnou. Vyjel jsem! Před očima se mi dělaly mžitky, měl jsem pocit, že silnice oživla. Dokážu to, nejsem žádné béčko! První zatáčku jsem hravě projel, ale druhou už nezvládl a narazil plnou rychlostí do stromu.
          Víčka byla těžká, ale přesto se mi je podařilo otevřít a uviděl jsem zdravotní sestru, která se na mne smutně usmála. „Co se stalo? A kde to jsem? Kde je Honza a Petr?“ zeptal jsem se sestry. „Už jsi mimo nebezpečí, lež!“ naléhala. „Máš těžký otřes mozku a zlomenou ruku a pravou nohu. Petr měl obrovské štěstí. Vyvázl jen se zlomenou nohou a s drobnými pohmožděninami. Ale Honza!“ Najednou se mi zatajil dech! Sestřička pokračovala: „Podařilo se nám ho zachránit, ale museli jsme mu amputovat obě dvě dolní končetiny.“ Do očí mi vyhrkly slzy. Tiše jsem plakal a nadával si, co jsem to udělal.
          Brzy jsme se s Petrem uzdravili. Honza je od té doby na vozíku. Dokázal se se svým osudem smířit a snaží si užívat života. Odpustil mi. Všichni tři jsme nerozluční kamarádi. I přesto jsem dodnes zraněn. Ne na těle, ale na duši. Seděl jsem za volantem!

Proč naše vzorové vypracování získá maximální počet bodů?

  • autor textu píše slohový útvar, který odpovídá zadání – tedy vypravování
  • text je napsán v kontextu výchozího textu v zadání – vyprávíme o něčem, co bychom si za rámeček nedali (v našem případě o hlouposti řízení pod vlivem alkoholu)
  • text obsahuje prvky vyprávění (úvod, zápletku, vyvrcholení, zvrat a závěr)
  • text je vhodně členěný a organizovaný – obsahuje několik odstavců a v každém odstavci se odehrává jedna uzavřená myšlenka – nepíšeme páté přes deváté
  • text obsahuje bohatou slovní zásobu na maturitní úrovni
  • text neobsahuje gramatické chyby
  • text obsahuje zajímavé jazykové prvky, jako je např. přímá řeč, zajímavá slovní spojení jako např. „sedmé nebe“ apod.
  • text o trochu přesahuje 250 slov, což je podle zadání v pořádku